اخبار

محققان به سرعت 1.53 پتابایت در فیبرنوری دست پیدا کردند

فیبرنوری

تیمی از محققان موسسه تحقیقاتی شبکه موسسه ملی فناوری اطلاعات و ارتباطات (NICT، ژاپن) به رکورد جهانی پهنای باند جدیدی در یک فیبرنوری با قطر استاندارد دست یافته‌اند.

محققان با رمزگذاری اطلاعات در 55 فرکانس نوری مختلف به پهنای باندی در حدود 1.53 پتابیت در ثانیه دست یافتند (تکنیکی به نام مالتی پلکسینگ). این پهنای باند برای انتقال کل ترافیک اینترنت جهان (تخمین زده شده کمتر از 1 پتابیت در ثانیه) از طریق یک کابل فیبرنوری کافی است. این با اتصالات گیگابیتی که ما انسان های فانی در اختیار داریم (در بهترین سناریوها) بسیار فاصله دارد. یک میلیون بار بالاتر است.

این فناوری با بهره گیری از فرکانس های مختلف نور موجود در سراسر طیف کار می کند. از آنجایی که هر “رنگ” در طیف (نور مرئی و نامرئی) فرکانس خاص خود را دارد که از سایرین متمایز است، می توان آن را برای حمل جریان اطلاعات مستقل خود ساخت. محققان موفق شدند بازده طیفی 332 بیت بر ثانیه بر هرتز (بیت در ثانیه در هر هرتز) را باز کنند. این سه برابر بازدهی بالاتر از بهترین تلاش قبلی آنها در سال 2019 است که به بازده طیفی 105 بیت بر ثانیه بر هرتز دست یافت.

محققان موفق به انتقال اطلاعات روی باند C در طول 184 طول موج مختلف شدند – فرکانس‌های جداگانه و غیر همپوشانی که برای حمل همزمان اطلاعات درون کابل فیبر ساخته شده‌اند. قبل از ارسال از طریق کابل فیبر نوری، نور برای انتقال 55 جریان داده جداگانه (حالت) مدوله شد. پس از مدولاسیون (و مانند بسیاری از کابل‌های فیبر نوری که در حال حاضر مستقر شده‌اند)، برای انتقال تمام آن داده‌ها به یک هسته شیشه‌ای نیاز داشت. هنگامی که داده ها ارسال می شوند (در 184 طول موج و 55 حالت)، گیرنده طول موج ها و حالت های مختلف را رمزگشایی می کند تا داده های خود را جمع آوری کند. در آزمایش، فاصله بین فرستنده و گیرنده 25.9 کیلومتر تعیین شد.

سایت نوین پرداز مفتخر است انواع نیازهای کامپیوتری شما را با بهترین گارانتی های موجود در ایران برای شما دوست داران حوزه دیجیتال فراهم کند. شما میتوانید به راحتی این قطعات کامپیوتر و شبکه خود را از سایت نوین پرداز خریداری کنید و یا برای مشاوره بهتر با مشاورین ما در نوین پرداز تماس حاصل نمایید. شماره تلفن های تماس : ۰۲۱۸۸۲۲۸۴۱۷ – ۰۲۱۸۸۲۲۶۲۶۴  و همچنین با چت آنلاین و یا ایمیل با ما در تماس باشید تا در کمترین زمان نیاز شما را برطرف نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *